Past Results

Check Steller performances of Ecopoint students here.

ISI Final Results 2020

  • MEET MEHTA (Rank 2)
  • ARUN ANANTHA KRISHNAN (Rank 4)
  • ASHOK KUMAR (Rank 6)
  • RABI MONDAL
  • SRISHTY JAIN
  • MEGHA GARG
  • PIYUSH RANJAN
  • RIDHIVI SRIVASTAVA
  • SAURABH YADAV
  • ANWESHA DASH
  • TUSHAR GOYAL
  • SHOAIB ASHRAF
  • MUNSHI KHAN
  • RAVI PANDEY
  • MINAKSHI SONI
  • DEEPANSHI TULI

ISI Waiting list 2020

  • SUKHVEEN KAUR
  • PREMANSH SAHNI
  • AMI SUNIL SHAH
  • APOORVA JISHTU
  • SHREYA GUPTA
  • AARADHYA GUPTA
  • NIKHILA MATHEW
  • GIRIK NARULA
  • MANVI BAIRATHI
  • ANKITA BAIDYA
  • KANISHK NARAYAN
  • SHREYA GOEL
  • MUSKAN BHOLA
  • HUSSAIN AHMAD
  • RACHNA RATHI
  • SNIGDHA KAMRA
  • ADITYA MUKHERJEE
  • BHAWNA GARG
  • VAISHALI ARORA
  • KHUSHBOO KANSAL
  • MEENAL CHHABRA
  • GURLEEN KAUR
  • RAGHAV DATTA
  • SHIVYA SINGH
  • CHAMAN DANI
  • AYUSH DHINGRA
  • PRITAM SHAW
  • DIVYESH SHAH

Delhi School of Economics 2020 Results – Entrance Based

  • NISHCHAL MITTAL (RANK 3)
  • RAGHAV DATTA (RANK 6)
  • MEGHA GARG (RANK 7)
  • VAISHALI ARORA (RANK 7)
  • ASHOK KUMAR (RANK 7)
  • MEET MEHTA (RANK 7)
  • DIVYESH RAJENDRA SHAH (RANK 8)
  • ARUN A (RANK 8)
  • SRISHTY JAIN (RANK 9)
  • BHAWNA GARG (RANK 9)
  • NIKHILA MATHEW (RANK 9)
  • SHOAIB ASHRAF (RANK 9)
  • PREMANSH SAHNI (RANK 10)
  • SAURABH YADAV (RANK 10)
  • SRISHTI GUPTA (RANK 11)
  • ISHITA GOEL
  • GUNJAN GARG
  • SHIVYA SINGH
  • PIYUSH RANJAN
  • HARDIK BANSAL
  • RITIKA GUPTA
  • KHUSHBOO KANSAL
  • RASHI GARG
  • ALANKRITA JAIN
  • TANVI NAGPAL
  • ADITYA JAIN
  • RISHABH ARORA
  • RACHNA RATHI
  • RIDHIVI SRIVASTAVA
  • KIRTIVARDHAN SINGH
  • ADITYA MUKHERJEE
  • AAKRITI RANA
  • ANGELA BANSAL
  • SHREYA JAIN
  • DEVANSHI BHATI
  • NADEEM CHISTI
  • JASPREET KAUR
  • NITIN SHARMA
  • RAKSHIT DAKSHA
  • SHUBHAM KUMAR
  • PUJA MAHATO
  • VIKRAMJIT THOUNAOJAM
  • MUSKAN BHOLA
  • SNIGDHA KAMRA
  • MANVI BAIRATHI
  • K R BHARAT
  • CHAMAN DANI
  • SHREYA
  • ASHISH VIVEK
  • CHAVI WALIA
  • GAURAV KUMAR PATWARY
  • DIVYA (DIVYA GARG)
  • PRAGATI NAUTIYAL
  • SHREYA GOEL
  • TIRTHANKAR BAID
  • VANSHIKA PAHWA
  • HUSSAIN AHMAD
  • ARYAN JAIN
  • AYUSH DHINGRA
  • SANSKRITI KARIWAL
  • DEBOMITA KUNDU
  • BHAVYA SACHDEV
  • ASHUTOSH LODHI
  • RITIKA JAIN
  • RADHIKA GUPTA
  • DIVYA JOSHI
  • KIRTI JAIN
  • PRIYANSHI NAGRATH
  • ANUBHAV SINGH
  • JYOTI BHUSHAN RATH
  • AMEESHA AGRAWAL
  • MUNSHI KHAN
  • NITIN KUMAR
  • RITIKA
  • YOGESH
  • KUMAR RAUSHAN
  • AMAN RATHORE
  • ADITYA SINGH KASHYAP
  • RAHUL KUSHWAHA
  • RAKESH KUMAR
  • RABI MONDA
  • LUCY SOREN
  • SANJOG RAJIV
  • MINAKSHI SONI
  • MITALI
  • NIHARIKA GUPTA
  • SACHINDANAND IROM
  • ARUN A
  • SAURABH YADAV
  • PIYUSH RANJAN
  • JASPREET KAUR
  • SHAGUN
  • PRAMITA AGARWAL
  • SHUBHAM SINGH
  • SHYAM SUNDER GUPTA
  • YAMINI JHAMB
  • HIMANSHU RAJ
  • PARIDHI JAISWAL
  • SAURAV KUMAR MAHATO
  • VARUN POONIA
  • RITIKA
  • RAVI PANDEY
  • SPARSH VERMA
  • NIRANJAN KUMAR
  • TARUNA YADAV

Delhi School of Economics 2020 Results – Merit Based

  • ANNIE GURMEHER KAUR
  • AJITESH YADAV
  • YASHI SHARMA
  • KIRTIVARDHAN SINGH
  • MEGHA GARG
  • AKANSHA
  • SUKHVEEN KAUR
  • DIVYA
  • PRAGATI NAUTIYAL
  • LAVISHA CHAWLA
  • PIYUSH RANJAN
  • NEHA GOYAL
  • PREMANSH SAHNI
  • SHREYA GUPTA
  • SHREYA GOEL
  • NIDHI SARAFF
  • SHREYA
  • SHRISHTY JAIN
  • DEEPANSHI TULI
  • APOORVA JISHTU
  • PIYUSH RANJAN
  • SANJOG RAJIV
  • AMIN ASHRAF
  • SADHNA
  • PRAGATI PRIYA
  • MOHIT
  • SRISHTI SINGHANIA
  • MITALI
  • MOHD TAYYAB
  • CHITRANJAN KUMAR
  • NIHARIKA GUPTA
  • CHELSEA ARYA
  • HIMANSHURAJ MATHUR
  • MUKUL KUMAR
  • AKSHITA SINGLA
  • TANVI NAGPAL
  • DIVYA JOSHI
  • ASHISH SINGH
  • ANYA TULI
  • SIDDHI BANTHIA
  • SHRUTI SHUKLA
  • KIRTI DASS
  • SANJOG RAJIV
  • GARIMA SHARMA
  • PRATYASHA PRIYADARSHNEE PATEL
  • PALAK BASRA
  • AKSHITA DEWADWAL
  • NAVYA SHRUTI BAGGAM
  • KIRTI JAIN
  • VAISHALI ARORA
  • MANDEEP KAUR
  • SNEHA AGGARWAL
  • SEJAL GARG
  • HIMANSHI MITTAL
  • CHITRALEKHA SUDHAKAR GAIKWAD
  • NAND KISHORE
  • RADHIKA GUPTA
  • RADHIKA NARANG
  • KARAN KUMAR
  • KOMAL SINGHAL
  • NAMAN RASTOGI
  • SRISHTI JATAIWAL
  • AFSHAN NAEEM ABBASI
  • NIHARIKA RAWAL
  • MOHIT JAIN
  • SURBHI SHARMA
  • TANYA GOYAL
  • AKSHI GOYAL

INDIRA GANDHI INSTITUTE OF DEVELOPMENT RESEARCH 2020

IGIDR INTERVIEW LIST 2020

  • MEET MEHTA
  • VAISHALI ARORA
  • NISHCHAL MITTAL
  • SANJANA MOHAN
  • APOORVA JISHTU
  • RACHNA RATHI
  • MANAS DIXIT
  • DHRUVIKA DHAMIJA
  • SEJAL GARG
  • SRISHTY JAIN
  • ANKITA BAIDYA
  • GAURAV KUMAR PATWARY
  • SRISHTI SINGH
  • ISHAN TANEJA
  • ASHISH VIVEK
  • RAVI PANDEY
  • MUNSHI KHAN
  • MEGHA GARG
  • AMAN RATHORE
  • MUSKAN BHOLA
  • MANVI BAIRATHI
  • ISHITA GOEL
  • SHREYA GUPTA
  • PREETI JAIN
  • ARUNIT AJAY SINGH
  • GUNJAN GARG
  • ANUPAMA GUPTA
  • KOMAL SINGHAL
  • AMI SUNIL SHAH
  • DIKSHA KALRA
  • DEVANSHI BHATI
  • YAMINI JHAMB
  • RITIKA GUPTA
  • ARUN A
  • ALANKRITA JAIN
  • ANGELA BANSAL
  • GIRIK NARULA
  • ALIZA THOMAS
  • PRASOON SHARMA
  • VANSHAJ GUPTA
  • SUPARNO GOSWAMI
  • AYUSH DHINGRA
  • MANSI
  • TANVI NAGPAL
  • ABHISHEK KUMAR
  • RABI MONDAL
  • MINAKSHI SONI
  • AKSHITA SINGLA
  • PRATYASHA PRIYADARSHNEE PATEL
  • SAPNA SURI
  • YOGESH
  • DIVYA JOSHI
  • SAURAV KUMAR MAHATO
  • PUJA MAHATO
  • KIRTI JAIN
  • PIYUSH
  • SHOAIB ASHRAF
  • ANGAD SINGH
  • SAGAR KUMAR
  • SHWETA VERMA
  • SURBHI SHARMA
  • RITIKA PAUL
  • AKSHITA DEWADWAL
  • ANUBHAV HARSH
  • LUCY SOREN
  • MUKUL KUMAR
  • CHITRALEKHA SUDHAKAR GAIKWAD

IGIDR FINAL LIST 2020

  • RACHNA RATHI (RANK 4)
  • MEET MEHTA (RANK 13)
  • MANVI BAIRATHI (RANK 14)
  • APOORVA JISHTU (RANK 15)
  • GAURAV KUMAR PATWARY (RANK 18)
  • RAVI PANDEY
  • NISHCHAL MITTAL
  • MANSI
  • AMAN RATHORE
  • PRATYASHA PRIYADARSHNEE PATEL
  • MUNSHI KHAN
  • SAURAV KUMAR MAHATO
  • PUJA MAHATO
  • RABI MONDAL
  • RITIKA PAUL
  • ABHISHEK KUMAR
  • AKSHITA DEWADWAL

IGIDR WAIT-LISTED CANDIDATES FOR THE M.SC. PROGRAMME 2020

  • ISHITA GOEL
  • SEJAL GARG
  • ANGELA BANSAL
  • SRISHTI SINGH
  • MANAS DIXIT
  • KOMAL SINGHAL
  • YAMINI JHAMB
  • SANJANA MOHAN
  • NIDHI
  • DIKSHA KALRA
  • ALANKRITA JAIN
  • PREETI JAIN
  • AMI SUNIL SHAH
  • DEVANSHI BHATI
  • ASHISH VIVEK
  • RITIKA GUPTA
  • SUPARNO GOSWAMI
  • ISHAN TANEJA
  • ARUN A
  • VAISHALI ARORA
  • VANSHAJ GUPTA
  • SRISHTY JAIN
  • ANUPAMA GUPTA
  • DHRUVIKA DHAMIJA
  • GUNJAN GARG
  • ALIZA THOMAS
  • SHREYA GUPTA
  • ANKITA BAIDYA
  • DIVYA
  • MUSKAN BHOLA
  • ARUNIT AJAY SINGH
  • GIRIK NARULA
  • MEGHA GARG
  • PRASOON SHARMA
  • ABHISHEK KUMAR

CENTRE FOR DEVELOPMENT STUDIES THIRUVANANTHAPURAM 2020

MA ADMISSION 2020

  • AAYUSH SHARMA (RANK 1)
  • DEBOMITA KUNDU (RANK 4)
  • DEEPANSHI TULI (RANK 5)
  • AL JAMILA SIDDIQUE
  • MUSKAN BHOLA
  • SHEERSH PRADHAN
  • SRIVATSAN M
  • ARUN A
  • CHITRALEKHA S. GAIKWAD
  • SAMPADA POTDAR
  • BHAVYA KHARE
  • S. GOWRI LAKSHMI
  • SWABALIMA BHARALI BARUAH
  • BHAWNA
  • THOGATA MOHANKUMAR PRANEETHA
  • ANUBHAV SINGH
  • KUMARI SHIVANJALI
  • SREELEKSHMI P
  • LEKHAABRA RAJADHYAKSHA
  • SHAIFALI BAGGA
  • AMAL MARIAM RAJU
  • EVELIN TREESA JOSE

GOKHALE INSTITUTE OF POLITICS AND ECONOMICS 2020

FINAL RESULT OF M.SC. ECONOMICS PROGRAMME ENTRANCE (MAIN MERIT LIST) 2020

  • SHRUTI MAHESHWARI (RANK 2)
  • GUNJAN GARG (RANK 3)
  • ANGELA BANSAL (RANK 4)
  • MUSKAN BHOLA (RANK 4)
  • AAYUSHI GUPTA (RANK 7)
  • RADHIKA MITTAL (RANK 9)
  • VARUN BAJAJ
  • ANUSHREE RAI
  • HARSHITA KAUR GURUDATTA
  • HIMANI GABA
  • PRACHI JAIN
  • SAVI AGARWAL
  • SIDDHI BANTHIA
  • SWETASHREE SAMAL
  • CHAVI WALIA
  • MANAS DIXIT
  • SHUBHAM KUMAR
  • SIMRAN AHUJA
  • ALANKRITA JAIN
  • APOORVA JISHTU
  • ARUNIT AJAY SINGH
  • HARSHITA GUPTA
  • K R BHARAT
  • NAMRTA GAUR
  • PRASOON SHARMA
  • ROHAN ARORA
  • BHAVYA SACHDEV
  • SHUBHAM JAIN
  • VANSHIKA RASTOGI
  • ADITYA JAIN
  • AMAN RATHORE
  • DEEPAK KUMAR MALIK
  • ISHIKA CHHILLAR
  • KRITI MARWAH
  • MANSI SINGHAL
  • NISHCHAL MITTAL
  • PRATEEK MAHESHWARI
  • RISHABH ARORA
  • SARAH KHAN
  • SHREYA JAIN
  • SNEHA AGGARWAL
  • SUVIDHI
  • TEJASH HIRAWAT
  • AKANSHA
  • NIKHITA DHAWAN
  • SAGARIKA SINGH
  • VAISHALI ARORA
  • VARUN ARORA
  • AAKASH SINGH
  • DEVAM PANDEY
  • DIKSHA CHAUHAN
  • DIPANSHA SINGH
  • GRANTHA BANERJEE
  • HARSIMAR KAUR SAWHNEY
  • ISHAN SHARMA
  • K AYUSHI
  • KANISHK NARAYAN
  • KIRTIVARDHAN SINGH
  • MANSIMRAN ARORA
  • NIKITA NATHANI
  • RAHUL GHOSH
  • RAVI PANDEY
  • RUDRANSHI VISHNOI
  • SALONI SHARMA
  • SIMRANJOT KAUR
  • SRISHTI GUPTA
  • SRISHTI SINGH
  • STUTI MEHROTRA
  • STUTI SHUKLA
  • VAISHNAVI SHROTRIYA
  • VIKRAMJIT THOUNAOJAM
  • ABHISHEK
  • ANJALI SETHI
  • MAHI RAJAWAT
  • PRAGATI YADAV
  • PULKIT DUTTA
  • SAGAR ARORA
  • SAMIDHA MALIK
  • SANJANA MOHAN
  • SHIVYA SINGH
  • SHYAM SUNDER GUPTA
  • SONAM VERMA
  • VANSHIKA JAIN
  • ADITYA MULLICK
  • AMAN KUMAR
  • ANANT JAIN
  • ANUJ KUMAR SRIVASTAVA
  • KANIKA GOEL
  • MANSI GUPTA
  • NIKITA MEHTA
  • PAYAL BHONSLE
  • PUSHPENDRA KHUNTWAL
  • SALONI KEJRIWA
  • SAMVIT MUKHOPADHYAY
  • VIHAAN BHATNAGAR
  • AAYUSH SHARMA
  • ADITYA MUKHERJEE
  • AKSHAY PAREEK
  • AKSHITA DEWADWAL
  • DIKSHA KARLA
  • GAURJA NEWATIA
  • HIMANSHI MITTAL
  • LAKSHAAY SINGHAL
  • MANSI GUPTA
  • NEHA JAIN
  • NIMISH MEHTA
  • PARVATHY S
  • PRIYA DUSEJA
  • RAJ LAHOTI
  • RITIKA
  • SRISHTI JATAIWAL
  • THAKARE MADHURA AVINASH
  • AYUSH DHINGRA
  • BIDISHA DAS
  • DEBOMITA KUNDU
  • DEEPANSHI TULI
  • MEENAL CHHABRA
  • RACHNA RATHI
  • RIDHIVI SRIVASTAVA
  • RITIKA GUPTA
  • SNIGDHA KAMRA
  • VAMIKA SACHDEVA
  • FALGUNI
  • GONIK KAUR
  • HARSHITA VERMA
  • INDU
  • JASKIRAT SINGH DHILLON
  • KHUSHI MEHTA
  • LISA JACOB
  • MEGHA MITAL
  • NAMANYA SETHI
  • RADHIKA GUPTA
  • SEJAL GARG
  • SHAMBHAVI CHANDRA
  • SHIKHAR KHANDELWAL
  • SHUBHAM BHARUKA
  • SHUBHANGI BANSAL
  • TANISHTHA KHURANA
  • AHER VRUSHALI SURESH
  • AJAY SIMMY MANUEL
  • AMANPREET KAUR
  • AYUSH SINGH
  • HASRAT CHOPRA
  • ISHITA GOEL
  • LUCY SOREN
  • NITIN SHARMA
  • PUJA MAHATO
  • RITOJEET BASU
  • RUMA KESHRI
  • SALONI GUPTA

SOUTH ASIAN UNIVERSITY 2020

M.A. ECONOMICS (MAIN MERIT LIST) 2020

  • KHUSHBOO KANSAL (RANK 1)
  • HARSIMAR KAUR SAWHNEY (RANK 2)
  • TANVI NAGPA (RANK 3)
  • ARUN A (RANK 4)
  • SIMRAN AHUJA (RANK 7)
  • KHUSHI MEHTA (RANK 8)
  • SONIA SEBASTIAN (RANK 10)
  • SNIGDHA KAMRA (RANK 11)
  • SHREYA GOEL (RANK 12)
  • ANUPAMA GUPTA (RANK 13)
  • ANUSHREE RAI (RANK 14)
  • SAVI AGARWAL (RANK 15)

INDIAN INSTITUTE OF FOREIGN TRADE 2020

LIST OF SELECTED CANDIDATES FOR MA (ECONOMICS – SPECIALISATION IN TRADE AND FINANCE) 2020

DELHI CAMPUS 2020
  • ADITYA MUKHERJEE
  • AKSHITA DEWADWAL
  • ALANKRITA JAIN
  • ANGELA BANSAL
  • APOORVA JISHTU
  • ASHISH VIVEK
  • BHAWNA GARG
  • CHAVI WALIA
  • CHITRALEKHA SUDHAKAR GAIKWAD
  • DEBOMITA KUNDU
  • DEEPANSHI TULI
  • GUNJAN GARG
  • HIMANSHI MITTAL
  • ISHAN SHARMA
  • KHUSHBOO KANSAL
  • KHUSHI JAIN
  • KHUSHI MEHTA
  • KIRTIVARDHAN SINGH
  • MEGHA MITAL
  • NEHA GOYAL
  • PUSHPENDRA KHUNTWAL
  • RISHABH ARORA
  • RISHABH BHANSALI
  • RITIKA
  • RITOJEET BASU
  • ROHAN ARORA
  • SANKALP NAYAK
  • SEJAL GARG
  • SHREYA GOEL
  • SHREYA GUPTA
  • SIDDHI BANTHIA
  • TANYA GOYAL
  • TARUNA YADAV
  • TEJASH HIRAWAT
KOLKATA CAMPUS 2020
  • ADITYA JAIN
  • ADITYA MULLICK
  • AKASH KUMAR
  • AKSHITA SINGLA
  • ANUSHA GUPTA
  • ARUNIT AJAY SINGH
  • BHAVYA HASIJA
  • CHARULIKA SHARMA
  • GARIMA KASHYAP
  • GAURJA NEWATIA
  • GRANTHA BANERJEE
  • HARSIMAR KAUR SAWHNEY
  • HASRAT CHOPRA
  • KOMAL SINGHAL
  • KRITI MARWAH
  • LUCY SOREN
  • MANDEEP KAUR
  • MANSI GUPTA
  • MUSKAN BHOLA
  • NEHA JAIN
  • NIKHILA MATHEW
  • NIKHITA DHAWAN
  • NISHCHAL MITTAL
  • PREETI JAIN
  • RACHNA RATHI
  • RADHIKA GUPTA
  • RUPALI GUPTA
  • SAMVIT MUKHOPADHYAY
  • SHYAM SUNDER GUPTA
  • YASHI SHARMA

CENTRAL UNIVERSITY OF TAMIL NADU – MADRAS SCHOOL OF ECONOMICS 2020

GENERAL ECONOMICS: RANK LIST FOR FIRST-ROUND OF COUNSELLING 2020

  • SIDDHI BANTHIA (RANK 1)
  • RADHIKA GUPTA (RANK 3)
  • SONIA SEBASTIAN (RANK 4)
  • SIDDHARTH (RANK 6)
  • SHUBHAM ANAND (RANK 8)
  • DEEKSHA (2018-2019)
  • VARUN ARORA
  • RISHABH ARORA
  • YASH JHALANI
  • HIMESH GUPTA
  • TEJASH HIRAWAT
  • RASHMI A
  • BISHAKHA JAJODIA
  • AL JAMILA SIDDIQUE
  • ANSHIKA ADLAKHA
  • MANAS DIXIT
  • PARVATHY S
  • ISHAN TANEJA
  • HIYA NANDI
  • KANISHKA AGARWAL
  • ATHULYA K SHIBU
  • JASKIRAT SINGH DHILLON
  • AKSHITA DEWADWAL
  • NAYONIKA CHAKRABARTY
  • PRIYANSHI NAGRATH
  • ANSHIKA ADLAKHA
  • PRIYANSHI NAGRATH
  • BAGGAM NAVYA SHRUTI
  • AKSHITA SINGLA
  • PULKIT DUTTA
  • MUDIT VIKAS
  • SAPNA SURI
  • SUSHANT KUMAR GUNJAN
  • AL JAMILA SIDDIQUE
  • HIMANSHU RAJ
  • SPARSH VERMA
  • ANJALI KUMARI
  • NAMAN RASTOGI
  • BHAWNA
  • CHITRANSHA PAWAR
  • AKSHITA DEWADWAL
  • NAPHISABET NONGKYNRIH

ACTUARIAL ECONOMICS: RANK LIST FOR FIRST-ROUND OF COUNSELLING 2020

  • RADHIKA GUPTA (RANK 1)
  • HIMESH GUPTA (RANK 4)
  • ABHISHEK KUMAR (RANK 5)
  • SIDDHARTH POONIA (RANK 6)
  • TEJASH HIRAWAT (RANK 7)
  • AL JAMILA SIDDIQUE
  • PARVATHY S
  • SHARAD RAGHAV
  • ISHAN TANEJA
  • SAI PRANAVI R
  • AABHA PASSI
  • PRIYANSHI NAGRATH
  • NAMRITA SHANKAR
  • AMANPREET KAUR
  • PRANJAL KHARBANDA
  • MALAVIKA ARUN
  • RUDRANSHI VISHNOI
  • RASHI MATHUR
  • BAGGAM NAVYA SHRUTI
  • KULDEEP SINGH SAINI
  • BENJAMIN B BEESHMA
  • VINOD JOSHI
  • DEVIKA VINOD
  • TANYA GANGULY
  • SHARAD RAGHAV
  • ABHISHEK KUMAR
  • PRIYANSHI NAGRATH
  • BAGGAM NAVYA SHRUTI
  • KULDEEP SINGH SAINI
  • MUDIT VIKAS
  • SUSHANT KUMAR GUNJAN
  • VAIBHAV SINGH
  • AL JAMILA SIDDIQUE
  • KUMAR RAUSHAN
  • SPARSH VERMA
  • KANIKA KUMAIN SHWETA VERMA
  • NAMAN RASTOGI
  • THOGATA MOHAN KUMAR PRANEETHA
  • SUBHADHARSHINI S
  • BHARTI SHARMA
  • RITIKA PAUL
  • AKASH SINGH

ENVIRONMENTAL ECONOMICS: RANK LIST FOR FIRST-ROUND OF COUNSELLING 2020

  • SIDDHI BANTHIA (RANK 1)
  • SIDDHARTH (RANK 4)
  • DEEKSHA (RANK 7)
  • KANCHAN BISHT
  • ISHITA GOEL
  • RIKKULA MANISHA
  • MANAS DIXIT
  • SHARAD RAGHAV
  • KANISHKA AGARWAL
  • SURBHI SHARMA
  • KOUSAMBI NANDI
  • NIKHITA DHAWAN
  • YAMINI JHAMB
  • CHARMAINE BHAYANA
  • ANOUSHKA CHAWLA
  • VINOD JOSHI
  • AKSHITA SINGLA
  • STUTI SHUKLA
  • TANYA GANGULY
  • SANKALP NAYAK
  • MONIKA
  • MEHAK KHATTER
  • MINNU MATHEW
  • NIKITA NAITHANI
  • VRINDA PANDIT
  • SHARAD RAGHAV
  • MONIKA
  • ABHISHEK
  • SURBHI SHARMA
  • AKSHITA SINGLA
  • MUDIT VIKAS
  • MONIKA
  • DAMINI RATHORE
  • SRISHTI JATAIWAL
  • AKANKSHA YADAV

FINANCIAL ECONOMICS: RANK LIST FOR FIRST-ROUND OF COUNSELLING 2020

  • SIDDHI BANTHIA (RANK 1)
  • RADHIKA GUPTA (RANK 5)
  • SONIA SEBASTIAN (RANK 6)
  • SIDDHARTH (RANK 8)
  • SHUBHAM ANAND
  • DEEKSHA
  • VARUN ARORA
  • RISHABH ARORA
  • YASH JHALANI
  • KANCHAN BISHT
  • ABHISHEK KUMAR
  • SIDDHARTH POONIA
  • TEJASH HIRAWAT
  • RASHI GARG
  • RASHMI A
  • ISHITA GOEL
  • AL JAMILA SIDDIQUE
  • NIDHI SRIVASTAVA
  • ANSHIKA ADLAKHA
  • URJA WADHWA
  • PARVATHY S
  • MAULIK SEHGAL
  • ABHISHEK KUMAR
  • ANSHIKA ADLAKHA
  • PRIYANSHI NAGRATH
  • KULDEEP SINGH SAINI
  • PULKIT DUTTA
  • MUDIT VIKAS
  • SAPNA SURI
  • AL JAMILA SIDDIQUE
  • PRATYASHA PRIYADARSHNEE PATEL
  • HIMANSHU RAJ
  • SAURAV KUMAR MAHATO
  • KUMAR RAUSHAN
  • MONIKA
  • SPARSH VERMA
  • VARUN POONIA
  • ANJALI KUMARI
  • NAURA JEBIN
  • KANIKA KUMAIN
  • RITIKA PAUL
  • BHAWNA
  • AKSHITA DEWADWAL
  • NAPHISABET NONGKYNRIH

APPLIED QUANTITATIVE FINANCE: RANK LIST FOR FIRST-ROUND OF COUNSELLING 2020

  • SHUBHAM ANAND (RANK 5)
  • VARUN ARORA
  • RISHABH ARORA
  • YASH JHALANI
  • HIMESH GUPTA
  • SIDDHARTH POONIA
  • RASHI GARG
  • RASHMI A
  • NIDHI SRIVASTAVA
  • ANSHIKA ADLAKHA
  • URJA WADHWA
  • MANAS DIXIT
  • MAULIK SEHGAL
  • SHARAD RAGHAV
  • SOHAM MILIND SHEVADE
  • PRATYASHA PRIYADARSHNEE PATEL
  • HIYA NANDI
  • SEJAL GARG
  • ATHULYA K SHIBU
  • VRINDA PANDIT
  • SHARAD RAGHAV
  • MONIKA
  • ANSHIKA ADLAKHA
  • BAGGAM NAVYA SHRUTI
  • KULDEEP SINGH SAINI
  • PULKIT DUTTA
  • MUDIT VIKAS
  • PRATYASHA PRIYADARSHNEE PATEL
  • HIMANSHU RAJ
  • SAURAV KUMAR MAHATO
  • KUMAR RAUSHAN
  • MONIKA
  • VARUN POONIA
  • ANJALI KUMARI
  • NAURA JEBIN
  • DAMINI RATHORE
  • BHAWNA
  • SHASHI KUMAR SHASHI
  • CHITRANSHA PAWAR
  • AKSHITA DEWADWAL
  • NAPHISABET NONGKYNRIH

UNIVERSITY OF HYDERABAD 2020

ADMISSIONS 2020-2021 – LIST OF CANDIDATES SHORTLISTED FOR ADMISSION COUNSELLING TO TO M.A. ECONOMICS 2020

  • SONIA SEBASTIAN
  • DEEKSHA
  • SHUBHAM ANAND
  • NIKHILA MATHEW
  • TANVI NAGPAL
  • RACHNA RATHI
  • AYUSHI BAJAJ
  • AMAN RATHORE
  • BISHAKHA JAJODIA
  • SIDDHARTH
  • MUNSHI KHAN
  • ASHUTOSH LODHI
  • DEEPANSHI TULI
  • YASH JHALANI
  • MEENAL CHHABRA
  • HIMESH GUPTA
  • VARUN ARORA
  • KANISHK KAKKAR
  • RADHIKA GUPTA
  • DIVYA JOSHI
  • MAULIK SEHGAL
  • RIKKULA MANISHA
  • HARSHITA
  • ABHISHEK
  • SHUBHAM MAKKAR
  • SHREYA JAIN
  • RAJ LAHOTI
  • DIPANSHA SINGH
  • ATHULYA K SHIBU
  • BHAWNA VATS
  • N AKHILA
  • UTTKARSH GUPTA
  • SIMARPREET KAUR OBEROI
  • PRATEEK PANDEY
  • PARVATHY S
  • VIDUSHI TIWARI
  • HIMANSHU RAJ
  • RADHIKA MITTAL
  • AKSHITA SINGLA
  • PURTI SADHWANI
  • MINAKSHI SONI
  • AMOGH AWASTHI
  • SHREYA MANOCHA
  • VANSHIKA JAIN
  • LOPAMUDRA MISHRA
  • MUSKAN
  • BAGGAM NAVYA SHRUTI
  • VINOD JOSHI
  • SEERAT PREET KAUR HORA
  • STUTI MEHROTRA
  • CHINMAYA PUNETHA
  • KRITIKA GUPTA
  • BHAVYA SINGH
  • BANAVATU SAITEJA
  • MANISHA ROHILLA
  • SANKALP NAYAK

DELHI SCHOOL OF ECONOMICS RESULTS 2019

Entrance Mode

  • TANVI GARG (1ST RANK)
  • SHIVAM (2ND RANK)
  • SIMRAN K (5TH RANK)
  • SRISHTI GROVER (9TH RANK)
  • ABHISHEK RAWAT (10TH RANK)
  • ANIRUDH KHAKOLIA
  • SAURABH CHHABRA
  • SHIVANI SINGLA
  • SHRUTI JINDAL
  • MAHIKA MEHRA
  • ADITYA VIKRAM SETT
  • SNIGDHA KALRA
  • GAUTAM MISHRA
  • ESHA GARG
  • AMAN AGGARWAL
  • BODHISATTVA BOSE
  • PALLAVI GROVER
  • AMAN JAIN
  • TANIA AGRAWAL
  • SAURABH SINGH
  • DEEPAK KUMAR PATHAK
  • SOMYA ANEJA
  • MANISH GUPTA
  • ANUSHA JAIN
  • YASH CHAUDHARY
  • VISHAL CHHABRA
  • RICHA VASHISHT
  • SHUBHAM GARG
  • ARNAV ASHISH DESHPANDE
  • DEVANSHI PHOGAT
  • ANUSHA MITAL
  • RIZUL MEHTA
  • PREETI KUMARI
  • NAVRATAN CHOUDHARY
  • YUSRA ANEES
  • CHAITANYA
  • JAI KISHAN BHATI
  • PANKAJ KUMAR
  • PRADEEP YADAV
  • RATIMANJURI DEVI HAJARIMAYUM
  • BHUMIKA ARYA
  • VARSHA
  • RUPAL
  • DIVYANK CHAUDHARY
  • SANKET
  • STEFFI HALDAR
  • SAKSHI
  • ABHIJEET ABHISHEK
  • ROHAN DAHIYA
  • MAYANK KUMAR
  • ANKIT
  • AMIT KUMAR
  • SANGCHINHAU DOUSEL

Merit Mode

  • PURVA GARG
  • AARTI ARORA BHART
  • CATHRINE ANEY VARGHESE
  • DEEPALI GOYAL
  • MAHIMA MAKKER
  • KIRTIVARDHAN SINGH
  • MANAN NAWAL
  • SHREYA KAPOOR
  • PRIYA SINGH
  • PRIYANSHI BANSAL
  • TANU MITTAL
  • PARNIKA SETHI
  • HIMANI BHANDARI
  • SHUBHI JAIN
  • DINESH
  • ANTARA JAISWAL
  • VAIBHAV
  • SEJAL AGARWAL
  • APOORVA GANGWAR
  • KEERTHANA MUKALA
  • ASHISH RANJAN
  • TANYA
  • GAURAV
  • SANJANA
  • AWANTIKA
  • KAVITA NEGI
  • SIMRAN
  • RISHURAJ BAGRI
  • AYUSHI
  • RITIKA JAIN

IGIDR RESULT 2019

CANDIDATES SHORTLISTED FOR INTERVIEW FOR THE M.SC. ECONOMICS PROGRAMME

  • ANIRUDH KHAKOLIA
  • SOMYA ANEJA
  • MANAN NAWAL
  • BHAWYA MEHRA
  • RICHA VASHISHT
  • ADITYA GARG
  • UJJAWAL BHASKAR
  • ADITYA VIKRAM SETT
  • SNIGDHA KALRA
  • NAVRATAN CHOUDHARY
  • TANU MITTAL
  • PUNITA AGRAWAL
  • MAHIKA MEHRA
  • ABHISHEK RAWAT
  • SHIVAM
  • SIMRAN K
  • AMAN JAIN
  • SHIVANI SINGLA
  • JAI KISHAN BHATI
  • DEEPAK KUMAR PATHAK
  • TANYA DHOGLA
  • AKALANK PRAKASH JAYAKUMAR
  • ANKUSH SHARMA
  • LUKSHYA VERMA
  • ANUSHA JAIN
  • LOLAKSHI RAJLAKSHMI
  • PIYUSH KAUSHAL
  • GAUTAM MISHRA
  • YUSRA ANEES
  • CATHRINE ANEY VARGHESE
  • SAURABH SINGH
  • TANVI GARG
  • AWANTIKA
  • DINESH
  • SRISHTI GROVER
  • TANYA RAJ
  • POOJITA KHANNA
  • ESHA GARG
  • AARADHYA GUPTA
  • SANKET

FINAL LIST OF CANDIDATES SELECTED FOR THE M.Sc. PROGRAMME 2019

  • TANYA DHOGLA
  • ANIRUDH KHAKOLIA
  • ADITYA VIKRAM SETT
  • GAUTAM MISHRA
  • NAVRATAN CHOUDHARY
  • PUNITA AGRAWAL
  • SAURABH SINGH
  • MAHIKA MEHRA
  • SANKET
  • ABHISHEK RAWAT
  • MANAN NAWAL
  • TANVI GARG
  • POOJITA KHANNA
  • SNIGDHA KALRA
  • DINESH
  • RICHA VASHISHT
  • SIMRAN K
  • CATHRINE ANEY VARGHESE
  • PIYUSH KAUSHAL
  • LUKSHYA VERMA
  • AKALANK PRAKASH JAYAKUMAR
  • TANU MITTAL
  • AARADHYA GUPTA
  • ANUSHA JAIN
  • TANYA RAJ

ISI RESULTS 2019

Interview Calls

  • Srishti Grover
  • Tanvi Garg
  • Rythm Babbar
  • Saurabh Singh
  • Anusha Jain
  • Dinesh
  • Abhishek Rawat
  • Simran K
  • Drishti Narula
  • Shivam
  • Poojita Khanna
  • Tanu Mittal
  • Anirudh Khakolia
  • Khushboo Kansal
  • Tania Agrawal
  • Navratan Choudhary
  • Henam Singla
  • Manish Gupta
  • Ankush Garg
  • Aman Aggarwal
  • Gautam Mishra
  • Aditya Vikram Seth

ISI RESULTS FINAL

  • Anirudh Khakolia (1st RANK) DELHI
  • Srishti Grover (2nd RANK) DELHI
  • Navratan Choudhary (10th RANK) DELHI
  • Anusha Jain DELHI
  • Tanvi Garg DELHI
  • Aditya Vikram Sett KOLKATA
  • Simran K KOLKATA
  • Ankush Garg KOLKATA
  • Aman Aggarwal KOLKATA

Also, waitlisted

  • Abhishek Rawat
  • Shivam
  • Poojita Khanna
  • Khushboo Kansal
  • Henam Singla
  • Tanu Mittal
  • Manish Gupta
  • Drishti Narula
  • Gautam Mishra
Frequently Asked Questions